Autor Wątek: Olej  (Przeczytany 4653 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Roberto

• Uzależniony od 2CV
  • Reputacja: 46
    • Robert
Odp: Olej
« Odpowiedź #15 dnia: 05 Listopad 2015, 08:57:13 »
Gusto - głos rozsądku, dokładnie chodzi o rozpuszczanie nagaru przez pół - i syntetyki.Też mam taką serwisówkę . :P

herbi - jestem motocyklistą i latam na Motulu :), zalałeś półsyntetyk?Ja kupuję Motul  5 litrów po  99 PLN-ów / w zimę :P/.
Różnica w cenie minimalna w porównaniu do Totala.

Sprawdziłem na dwóch forach  2 cv w Niemczech i Anglii , gdzie jestem zarejestrowany /języki obce, nie są mi obce  :D/ i gdzie - oprócz typowego spamu  -"znawców ",da się wyczesać informację potwierdzającą mojego mechanika i moją w końcu teorię...
Nie twierdze,że silnik się po tych rzadkich olejach rozleci, ale po co to sprawdzać.Zatkane przez rozpuszczony nagar kanały olejowe w bloku to standard.I wycieki.W górę i w dół i w bok >:D

Na każdym z tych forów są goście co naprawdę mają pojęcie.
Współczesne oleje potrafią baaaaardzo wiele.Tylko ,że tu nie mają zastosowania, chyba,że składa się kompletnie nowy silnik .

Taki może być - od nowego wiersza - zalany nawet syntetykiem.

Ale wybór oleju należy do użytkownika.
Pozdrawiam ,
Roberto

(°\=/°)

Offline kalie

• Fanatyk 2CV
  • Reputacja: 3
    • Przemek
« Odpowiedź #16 dnia: 05 Listopad 2015, 10:19:37 »
Teraz chyba doleje oliwy (oleju) do ognia :-)
Kupujac auto dostalem od poprzedniego wlasciciela (wlasciwie jego syna, bo panu sie zmarlo, a rodzina sprzedawa po nim rzeczy) butelke oleju na dolewke.
To ta na zdjeciu.
Poprzedni wlasciciel byl bardzo pedantyczny. Zapisywal wszystkie rzeczy zwiazane z samochodem, takie jak np. daty wymiany filtrow, swiec, wszelkich napraw itd. Otrzymalem cala ta dokumentacje.
Jest pisana recznie po francusku, wiec troche ciezko sie czyta.
W butelce pozostal jakis 1l oleju.
Musze zerknac na przebieg w listopadzie 2003 roku (zapiski z przegladow technicznych) i sprawdzic czy to mozliwe, ze przez te lata zuzyl 1,7 litra oleju.
butelka 5 l - 2,3 l zalany w silniku - 1 l ktory pozostal = 1,7 l.
To chyba mozliwe, ze to wlasnie ten olej jest zalany.
Z tego co wyczytalem jest on gesty, a tak jak pisaliscie, lepiej nie wlewac rzadszego.
Czyli pozostaje mi zakupic 20W50. Nie znam sie na olejach, wiec prosze napiszcie, czy sie nie myle :-)
« Ostatnia zmiana: 05 Listopad 2015, 10:37:54 wysłana przez kalie »

Offline herbi

• Uzależniony od 2CV
  • Reputacja: 70
    • Herbert
« Odpowiedź #17 dnia: 05 Listopad 2015, 10:47:02 »
Z tego co wiem,starsze generacje silników były przystosowane do olej mineralnego,nie było jeszcze wtedy syntetyków i te silniki miały luzy konstrukcyjne przystosowane do takiej własnie gestosci oleju i nie powinno sie stosowac rzadszego. W moim przypadku miałem silnik po remoncie i nie zauwazyłem wycieków,dymienia ani nadmiernego zuzycia oleju.,ale jak napisałem jest to olej 15W40, nie 10W jak maja półsyntetyki .
Kup mineralny 15W40  Totala seri 5000 albo Mobila 1000 i bedzie dobrze.
« Ostatnia zmiana: 05 Listopad 2015, 10:55:19 wysłana przez herbi »

Offline kalie

• Fanatyk 2CV
    • Przemek
« Odpowiedź #18 dnia: 05 Listopad 2015, 11:29:54 »
Poczytalem sobie forum Traction Avant (oh, moje wymarzone autko). Tam chlopaki wlasnie uzywaja takiego oleju.
Polecali: Total Activa 3000 20W50 albo ELF 300E 20W50. Te we Francji latwo dostac i sa w sensownych cenach. W Auchan byly na promocji. Nawet widzialem ta promocje, ale wtedy nie myslaem o wymianie oleju :-)
Z tym, ze nasze slniki sa o wiele nowoczesniejsze od tych gestapowskich limuzyn :-)

Offline Roberto

• Uzależniony od 2CV
    • Robert
« Odpowiedź #19 dnia: 05 Listopad 2015, 16:56:31 »
Kalie ,

Zrób dokładnie tak jak pisze herbi,radzę...

I będzie dobrze.Wlascicielowi ktoś doradził - a bo stary silnik etc- by przeszedł na 20 w 50 i on to zrobił.Zalej 15 w40 i będzie git!
Pozdrawiam ,
Roberto

(°\=/°)

Offline arekban

• -
  • Global Moderator
  • Fanatyk 2CV
  • Reputacja: 12
    • Forum 2CV
« Odpowiedź #20 dnia: 05 Listopad 2015, 17:11:19 »
Gdzieś był na starym forum wątek z "doktoratem" o olejach.
Jeśli silnik sprawny i nie gubi oleju w żadną stronę to tylko i wyłącznie 15W40

Olej 20W50 jest dobry ale na upalne dni.

Testowałem kiedyś różne oleje w zamrażalniku wlewając do plastikowych kubeczków różne klasy olejów. 20W50 był jak masło w niskich temperaturach.
Olej 15W40 był zdecydowanie mniej gęsty.

Offline petercvw

• Uzależniony od 2CV
  • Reputacja: 67
    • Piotr
« Odpowiedź #21 dnia: 05 Listopad 2015, 17:48:28 »
Panowie docenci i doktorzy a na rodzimym rzepaku nie pójdzie albo włoskim z pierwszego tłoczenia oczywiście na zimno i sycylijskich oliwek. ;)  bo ja to na słonecznikowym - sąsiad pędzi  >:D

Offline herbi

• Uzależniony od 2CV
  • Reputacja: 70
    • Herbert
« Odpowiedź #22 dnia: 05 Listopad 2015, 18:30:39 »

Olej 20W50 jest dobry ale na upalne dni.

Testowałem kiedyś różne oleje w zamrażalniku wlewając do plastikowych kubeczków różne klasy olejów. 20W50 był jak masło w niskich temperaturach.
Olej 15W40 był zdecydowanie mniej gęsty.

Dlatego jak ktoś jezdzi zima to absolutnie nie moze stosowac 20W50

Piotrek,a na rzepaku to najlepiej jezdziły stare Merce i VW a wlej terac taki do nowego TDI albo DCI.   :(

Offline kalie

• Fanatyk 2CV
    • Przemek
« Odpowiedź #23 dnia: 27 Listopad 2015, 11:18:19 »
No i kupilem olej. Mysle, ze rzepakowy wyszedlby drozej. Trafilem na promocje, ze 50% ceny maja mi zwrocic na konto. Zobaczymy czy to prawda :-)
Teraz jeszcze tylko zamowie filtr i uszczelke pod korek spustowy, tak na wszelki wypadek.
Przy okazji wymienie filtr powietrza. Chyba wystarczy kupic sama gabke, bo pozostala czesc filtra ma sie dobrze.
Przy opasce zaciskowej troche popekala mi rura laczaca filtr powietrza z gaznikiem. Ona wraz z nowymi opaskami tez laduje w zamowieniu.

W sprawie doboru oleju swietnie mi doradziliscie. Na stronie sklepu gdzie kupuje tez opisali jak to powinno byc:
http://www.ami-2cv.com/la-2cv-fait-l-article/quelle-huile-pour-la-2cv

Zalecaja 15W40 jako olej caloroczny.
Przy wielkich mrozach 10W40, a w przypadku wielkich upalow 20W50 (taki jaki mialem oryginalnie zalany).

Zalecaja wymiane co roku lub co 5 tys. km
« Ostatnia zmiana: 27 Listopad 2015, 12:43:40 wysłana przez kalie »

Offline cvkowiec

• Fanatyk 2CV
  • Reputacja: 11
    • Mirek
« Odpowiedź #24 dnia: 23 Styczeń 2016, 15:16:04 »
Koledzy silniki citroena 2cv powinny być zalane olejem 20w50.      http://2cv-shop.pl/pl/p/Olej-multigrade-classic-20w-50-%2C-1-litr/1319  ,    http://2cv-shop.pl/pl/p/Olej-castrol-classic-20w50-5l./1263    .Jest to olej przystosowany do starych typów silnika. Olej jest gęstszy  niż 15w40 i lepiej uszczelnia i smaruje silnik. Co do wymiany po roku czy 2000 km, to nie będę się wypowiadał jednak osobiście  uważam ,że nie ma sensu. Błędem jednak jest zalewanie silnika olejem 10w40 chyba ,że chcesz przeczyścić z zanieczyszczeń  silnik , zalać go i docelowo zalać mineralnym 15 czy 20.

Offline White_Duck

• Uzależniony od 2CV
  • Reputacja: 35
  • :)
    • Tomek
    • Kumak.eu
« Odpowiedź #25 dnia: 01 Luty 2018, 17:18:51 »
A używał ktoś oleju Valvoline 15w40 Max Life?

Offline Roberto

• Uzależniony od 2CV
    • Robert
« Odpowiedź #26 dnia: 01 Luty 2018, 20:46:29 »
Tomek, nie używałem tego oleju, ale mam pewną informacje od naprawdę przytomnych  mechaników  ,że jest to świetny olej.Nie słyszałem ,żeby ktoś na niego narzekał.
Podobno nie rozlewają go w Polsce / zaleta /, ale tego nie sprawdziłem...
Najważniejsze ,że jest to olej mineralny.

Sam mam ochotę go wypróbować.

W przypadku słabego stanu silnika / musisz sam to ocenić / rozważałbym zastosowanie - jak radzi Mirek  cvkowiec -tego Castrola 20 W 50.

Poszukaj w necie cen bo można go tanio trafić.

Na niemieckim forum kaczkowym polecają markowe oleje, ale są goście co przelatali na mineralnych z marketów budowlanych / u nich to oznacza słabą jakość / po 250.000 kilometrów.
I silniki żyją.

Jeśli olej jest mineralny i o założonej lepkości to nie zepsuje kaczki.

Ale też nie wierzę,że ją naprawi.

Zalewaj , nie kosztuje fortuny, będzie dobrze.

Andrzej lata na Lotosie i tyż jest git.
« Ostatnia zmiana: 01 Luty 2018, 20:49:31 wysłana przez Roberto »
Pozdrawiam ,
Roberto

(°\=/°)

Offline White_Duck

• Uzależniony od 2CV
  • Reputacja: 35
  • :)
    • Tomek
    • Kumak.eu
« Odpowiedź #27 dnia: 01 Luty 2018, 22:37:28 »
Również słyszałem same dobre opinie o olejach tej firmy, ale w różnych zastosowaniach, nie w 2CV. Jeśli jednak z twojej strony również słychać same pozytywne komentarze to olej mam wybrany :) Valvoline MaxLife 15W40.