Autor Wątek: Odma / Wlew oleju - diagnostyka i naprawa  (Przeczytany 8235 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline White_Duck

• Uzależniony od 2CV
  • Reputacja: 34
  • Nie mam czasu dla 2CV :(
    • Tomek
    • Kumak.eu
Odma / Wlew oleju - diagnostyka i naprawa
« dnia: 09 Luty 2016, 21:43:04 »
Ma ktoś na sprzedaż nową odmę do 2CV6?

Temat z [kupię] zamienił się w temat problemu z odmą  ;)
« Ostatnia zmiana: 17 Luty 2016, 20:48:46 wysłana przez White_Duck »

Online Gusto

• Global Moderator
  • Uzależniony od 2CV
  • Reputacja: 27
    • Olek
Odp: [K] Odma / Wlew oleju
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Luty 2016, 21:56:00 »
Tomek jak może być używana to mam kilka sztuk

Offline White_Duck

• Uzależniony od 2CV
    • Tomek
    • Kumak.eu
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Luty 2016, 21:59:16 »
Niestety musi być nowa bo moja jest zepsuta i obawiam się, że używana też jeśli już nie jest zepsuta to lada moment może się zepsuć ze względu na wiek i zmęczenie materiału.

Offline Roberto

• Uzależniony od 2CV
  • Reputacja: 46
    • Robert
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Luty 2016, 14:50:14 »
Tomek pewnie przeszukałeś neta, więc wiesz ile to kosztuje.

Jak piszesz ,że się rozpadło i popsuło te chyba wiesz co mówisz.

U Mirka 311 ziko, w Niemczech najtaniej znalazłem 61 Euro, 70 w super jakości na Treffpunkt.citron.de- 170 Euro oryginał.Plus przesyłka. >:D

Przecież tę używkę można pospawać- dać do pokrycia galwanicznego - jakiś mosiądz, miedź, anodowanie czy tam co innego i będzie jak nowa.

I wyjdzie jednak znacznie taniej , chyba...
Pozdrawiam ,
Roberto

(°\=/°)

Offline White_Duck

• Uzależniony od 2CV
    • Tomek
    • Kumak.eu
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Luty 2016, 15:43:38 »
Jej wygląd zewnętrzny jest mi absolutnie obojętny. Do czasu generalki silnik ma u mnie tylko działać a nie wyglądać  ;)

Potrzebuję nową bo moja odma ma zepsuty zawór zwrotny w środku. Zrobiłem sobie przyrząd do sprawdzenia ciśnienia w skrzyni korbowej i wyszło mi ewidentnie, że moja odma jest martwa. A martwica odmy odbija się na mocy, na spalaniu, na odpalaniu i ostatecznie na wyciekach oleju. W ogóle nie pamiętam, żeby ktoś poruszał na forum kiedykolwiek temat odmy a to okazuje się bardzo istotna sprawa i nie wystarczy, że jest ładnie pomalowana przy remoncie silnika.
Jeśli chodzi o sam test, to tutaj przykładowy filmik jak to wygląda: https://www.youtube.com/watch?v=0JAsUbZKwwY
A tutaj można przeczytać jak go wykonać i jak zrobić sobie tester oraz jest pokazana krok po kroku naprawa zestawem naprawczym: http://www.vgs2cv.be/images/Documenten/EngineBreatherRevision.pdf
Ewentualnie można też obejrzeć ten film: https://www.youtube.com/watch?v=eAgIgBqvziw

Jeszcze na tej stronie jest super wszystko pokazane i opisane razem z przekrojami odmy: http://www.pp-2cv.be/FR/News/info%20technique%20reniflard%20.htm

Bazując na tym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=0no_s_pUbU8 złożyłem identyczny zestaw, czyli zawór zwrotny grzybkowy 3/4cala, plasitkowe łączniki na wąż itp. Przy próbie wyszło, że na wolnych obrotach faktycznie w odmie powstało ładne podciśnienie i nawet trzymało się przy lekkim dociśnięciu gazu, ale jak dałem jej konkretnie gazu to w skrzyni korbowej wytwarzało się duże ciśnienie a zawór grzybkowy nie wyrabiał przy takich obrotach silnika. A mi właśnie zależy na tym, żeby przy jeździe na dużych dystansach z butem w podłodze do tego nie dochodziło. Także patent kiepski i niebezpieczny.

Do wyboru mam:
Nową odmę na franzose, ale z tym gumowym zaworem jak w oryginale - https://www.franzose.de/de/Citroen-2CV/2CV6/Oelversorgung-Oelkuehlung-Filter/ANR10031/
Nową odmę z lepszym bo demontowalnym i płytkowym zaworem, ale w chorej cenie  :( - https://www.franzose.de/de/Citroen-2CV/2CV6/Oelversorgung-Oelkuehlung-Filter/ANR10461/
Zawór płytkowy na wąż, który "naprawia" odmę i jest rozbieralny, ale moim zdaniem, w mało atrakcyjnej cenie skoro za niewiele więcej jest ta pierwsza nowa odma na wzór oryginału: http://www.ecas2cvparts.co.uk/reed-valve-crankcase-pressure-dump-valve-this-instead-breather-includes-clips-p-1401.html
I zestaw naprawczy odmy, który mniej więcej wszędzie kosztuje podobne pieniądze, ale szczerze mówiąc, nie widzę specjalnie jakiś jego wielkich zalet skoro cena jest niemal taka sama jak całej nowej odmy: http://www.ecas2cvparts.co.uk/breather-repair-repair-original-citroen-engine-breather-works-2cv6-dyane6-visa-652cc-p-2085.html

Najfajniejsza jest ta cała odma z zaworem płytkowym, ale kurcze drogo ::) Chyba zamówię tę reprodukcję oryginału...
« Ostatnia zmiana: 10 Luty 2016, 15:46:09 wysłana przez White_Duck »

Offline Roberto

• Uzależniony od 2CV
    • Robert
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Luty 2016, 16:59:01 »
O żesz ty karwa,co to za wynalazek >:D

Myślałem, że Ci w odmie pękła podstawa,kumpel miał taki problem, ale to było w XX wieku. ;)

To potwierdza tezę, że mamy dość  specyficzne   auta... ??? :-[

Kolejna rzecz co ma szansę się spieprzyc.Może lepiej tego wszystkiego nie wiedzieć.  ;)

Piękny  wykład, dzięki !

Oby się nie przydał...
Pozdrawiam ,
Roberto

(°\=/°)

Offline hurtownia2cv

• Uzależniony od 2CV
  • Reputacja: 68
    • Jacek
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Luty 2016, 18:41:36 »
Przyłączę się do przedmówcy:
O żesz ty karwa,co to za wynalazek >:D
I już wiem, jaki mam plan na kilka najbliższych dni. Jutro kupuję 3 mb rurki igelitowej ;)

Offline Roberto

• Uzależniony od 2CV
    • Robert
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Luty 2016, 19:17:30 »
Jacek ,
trzeba jeszcze zakosic taką  papierzaną
metrówkę z jakiegoś sklepu budowlanego co by zredukować koszty produkcji urządzenia pomiarowego :) :) :)
BTW. Tomek jakie miałeś objawy związane z uszkodzeniem zaworu odmy? Opisz krotko proszę ...Thx
« Ostatnia zmiana: 10 Luty 2016, 19:22:24 wysłana przez Roberto »
Pozdrawiam ,
Roberto

(°\=/°)

Offline White_Duck

• Uzależniony od 2CV
    • Tomek
    • Kumak.eu
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Luty 2016, 20:08:29 »
Silnik mi się poci, tragedii jakiejś nie ma, ale jednak się poci. Do remontu kiedyśtam wytrzyma :D I w zeszłym roku, jak jechałem do Lublina drogą S8, długo i pod dużym obciążeniem, to zdarzyło mi się coś dziwnego i po raz pierwszy, gdzieś ze względu na ciśnienie silnik kichnął olejem w stronę grodzi od strony pasażera ::) Taka mgiełka. Po wyczyszczeniu tego, problem się nie powtórzył a ja akurat cisnę kaczkę często, więc podejrzewam, że zdarzyło się to przez nadciśnienie w skrzyni korbowej.
Innych wyraźnych objawów nie zauważyłem, ale z drugiej strony, na ECASie piszą, że przez zepsutą odmę traci się 2 konie, czyli jakieś 8km/h mniej maksymalnej prędkości i trochę większe zużycie paliwa.  Jak jechałem do i z Torunia w towarzystwie innych kaczek, to chociaż trzymałem tempo, to faktycznie może coś w tym być, że mojej gdzieś te dwa koniki uciekły a i spalanie miałem kiedyś mniejsze ;D Chociaż zmienił mi się styl jazdy, więc akurat odmy nie obwiniam w 100% za większy apetyt na benzynę.
A po podłączeniu przyrządu do testowania ciśnienia, jest u mnie dokładnie tak samo jak na tym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=Dxjox6bwRQw czyli odma martwa.
« Ostatnia zmiana: 10 Luty 2016, 20:10:30 wysłana przez White_Duck »

Offline Pionier

• Uzależniony od 2CV
  • Reputacja: 23
    • Tomek
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Luty 2016, 20:40:38 »
A ja w Toruniu zastanawiałem się po co  ludziska tak kupują te wlewy oleju, przecież to nie ma prawa się popsuć   :o
  Tomek dałeś taki wykład Brawo :)

Offline petercvw

• Uzależniony od 2CV
  • Reputacja: 58
    • Piotr
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Luty 2016, 20:59:31 »
A coś ostatnio wspominałem o wykładziku a Robert nie chciał to Tomek dołączył do grona wykładowców  ;)
..kaźwa  aby mi się  nie sp...

Online Gusto

• Global Moderator
  • Uzależniony od 2CV
    • Olek
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Luty 2016, 21:22:27 »
jeżeli zawór nie przynosi rezultatu to obawiam się że czeka Cie remont silnika! Nowa odma może nic nie dać
« Ostatnia zmiana: 10 Luty 2016, 21:33:55 wysłana przez Gusto »

Offline White_Duck

• Uzależniony od 2CV
    • Tomek
    • Kumak.eu
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Luty 2016, 21:53:52 »
Oczywiście, że nowa odma przywróci odpowiednie podciśnienie. Zamontowany na próbę zawór zwrotny 3/4 cala grzybkowy działał idealnie ale przy niskich obrotach a przy wysokich, częstotliwość jego działania była zbyt duża przez wysokie obroty silnika i... zawór przestawał działać. To wina konstrukcji zaworu nie silnika. Gdybym zastosował zawór płytkowy/blaszkowy, czyli taki jak w tych lepszych nowych odmach czy w tym zaworze z ECASa to wszystko byłoby ok. Może nawet dałoby się coś pokombinować z łatwo dostępnymi zaworami płytkowymi do dwusuwowych skuterów, ale trzebaby jednak zrobić na taki jakąś obudowę albo stworzyć sobie nową odmę od podstaw a nie chce mi się już wydawać pieniądzy na eksperymenty.

Online Gusto

• Global Moderator
  • Uzależniony od 2CV
    • Olek
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Luty 2016, 17:58:25 »
Tomek a sprawdzałeś w burtonie? Oni mieli fajny zestaw do regeneracji i chyba wychodzi taniej tylko przesyłka. Ale jakby złożyć się i kupić parę sztuk to przesyłka wyjdzie taniej. A może ktoś ze znajomych tam mieszka i się wybiera do PL.

Offline Roberto

• Uzależniony od 2CV
    • Robert
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Luty 2016, 19:51:21 »
Gusto,  w Burtonie ten zestaw naprawczy kosztuje 69.95 Euro.Czyli tyle co zamiennik kompletny  wysokiej jakości treffpunkt .citron.de

I nic nie trzeba rzeźbić .
Zrobiony jest dokładnie jak oryginał,  co do trwałości to spróbuję poczytać jeszcze na forach .de

Jak nie znajdę tam tej informacji  ,to zapuszczę temata tam  na Forum pt.który najlepiej kupić?

« Ostatnia zmiana: 11 Luty 2016, 19:54:41 wysłana przez Roberto »
Pozdrawiam ,
Roberto

(°\=/°)