Autor Wątek: Ogrzewanie/spręźynka  (Przeczytany 4655 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline petercvw

• Uzależniony od 2CV
  • Reputacja: 76
    • Piotr
Ogrzewanie/spręźynka
« dnia: 06 Czerwiec 2016, 22:03:11 »
Wiem, że teraz lato i może temat nie na czasie ...ale mam pytanie? macie takie dwie sprężyny zamontowane przy " cięgnach" od ogrzewania lewa/prawa strona by wspomagały w środku kabiny wajchę od regulacji ogrzewania - by lżej chodziła. Tak jak na foto. Jak tak to czy założona jak na zdjęciu czy tylko u góry na tych bolcach?
a może wcale nie macie, zdjęcie robiłem u Niemca w kaczce.
born 2
       Citroen
     loVe

Offline Roberto

• Uzależniony od 2CV
  • Reputacja: 46
    • Robert
Odp: Ogrzewanie/spręźynka
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Czerwiec 2016, 22:18:02 »
Piotr ,

mam w obu kaczkach założone sprężynki  jak na Twoich fotkach  i dokupowałem je w Toruniu.

W Kiełpinie koło Łomianek jest spec od sprężynek ,na pewno dorobi lub coś się u niego dopasuje. Ja tam  kupowałem np. sprężynę cięgna linki gazu, tę przy gaźniku i działa do dziś.

Tak na logikę to nie powinny one działać -ale działają. ;)

Dziś  rano leciałem bez dachu przy 13 stopniach i na pełnym ogrzewaniu, tak lubię .

Dzięki tym sprężynkom da się naprawdę regulować poziom ogrzewania w kaczce.

Po prostu one pomagają wrócić lince przy zamykaniu przepustnic .

Pozdrawiam ,
Roberto

(°\=/°)

Offline petercvw

• Uzależniony od 2CV
    • Piotr
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Czerwiec 2016, 22:34:48 »
Robert ale masz je zamocowane tak jak na fotach  - w środku czy założone na wierzchu na tych bolcach. Bo jak na bolcach to czy nie spadną/omskną się przy ruszania.
Mam jeszcze taką blachę/lejek co się w kabinie montuje nad nogami (jutro zrobię fotę)- jest to chyba do rozprowadzania po szerokości nadmuchu powietrza i nie wiem jak ją zamontować - masz coś takiego
born 2
       Citroen
     loVe

Offline herbi

• Uzależniony od 2CV
  • Reputacja: 72
    • Herbert
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Czerwiec 2016, 22:45:35 »
Piotr,ja mam taka blachę nawiewu,jeszcze nie zamontowana.
Mam zdjecie z przed remontu,może cos na nim zobaczysz

Spreżynke na na klapkach nawiewu mam ze Skody 105/120. jest to spreżyna ciegna gazu.Kupiłem kiedys pare sztuk i zamontowałem jedna w fiacie,tez do wspomagania linki gazu,bo linka długa jak w skodzie ,gaznik tez z tyłu.
Połowa takiej sprezynki pasuje jak ulał do kaczki.
« Ostatnia zmiana: 06 Czerwiec 2016, 23:13:59 wysłana przez herbi »

Offline Roberto

• Uzależniony od 2CV
    • Robert
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Czerwiec 2016, 23:50:56 »
Robert ale masz je zamocowane tak jak na fotach  - w środku czy założone na wierzchu na tych bolcach. Bo jak na bolcach to czy nie spadną/omskną się przy ruszania.
Mam jeszcze taką blachę/lejek co się w kabinie montuje nad nogami (jutro zrobię fotę)- jest to chyba do rozprowadzania po szerokości nadmuchu powietrza i nie wiem jak ją zamontować - masz coś takiego
Machnę jutro foty.Są na wierzchu oczywiście i nie spadają bez pomocy Właściciela. ...
Pozdrawiam ,
Roberto

(°\=/°)

Offline Gusto

• Global Moderator
  • Uzależniony od 2CV
  • Reputacja: 34
    • Olek
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Czerwiec 2016, 00:46:17 »
Te blaszki służą do zabezpieczenia przed zsunieciem się, a sprężynki u mnie w jednym sklepie kupowałem. Są identyczne jak te co kupiłem w Toruniu. Jęk chesz to mogę Ci kupić i wyślę.

Offline herbi

• Uzależniony od 2CV
    • Herbert
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Czerwiec 2016, 07:54:00 »
To ta sprężynka ze Skody.1/2 tej sprężyny.

Offline hurtownia2cv

• Uzależniony od 2CV
  • Reputacja: 77
    • Jacek
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Czerwiec 2016, 08:01:28 »
Jest takie powiedzenie: taka jest siła łańcucha, jak moc jego NAJSŁABSZEGO ogniwa.

Podobnie jest w tym (wbrew pozorom - dość złożonym!) układzie sterowania nawiewami (przypominam, że dźwigienka sterująca w kabinie pociąga linkę od tylko jednej klapki, dopiero od niej druga linka idzie do drugiej. Tak więc ... - "szeregowo"!).
Te linki też są zbudowane dość specyficznie: pancerz "w miarę" normalny, ale rdzeń - nie "goły", lecz "w polewie" z tworzywa.
Jakikolwiek remont (poprawiający lekkość sterowania) zacząć należy od demontażu tychże linek, rozebrania, wymycia: pancerza wewnątrz (!!) i dokładnie rdzenia , ale totalnie przede wszystkim - od bacznego obejrzenia tegoż rdzenia - czy polewa nie jest nigdzie uszkodzona, popękana, zadarta.

Jeśli wszystko powyższe ok - złożyć, koniecznie na ulubiony lubryfikator ;)
...i zapewne okaże się, że żadne sprężynki wspomagające - nie będą potrzebne.

A po co przemowa o tym łańcuchu?
Bo raz kiedyś poszedłem na skróty... Założyłem "wspomaganie".

..."Najsłabszym ogniwem" - jest dźwigienka od sterowania.
Łamie się   :(  (dokładnie na dziurce, gdzie zaczepiona końcówka linki).
Bo to amelinium jest...

« Ostatnia zmiana: 07 Czerwiec 2016, 08:04:27 wysłana przez hurtownia2cv »

Offline petercvw

• Uzależniony od 2CV
    • Piotr
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Czerwiec 2016, 09:07:34 »
Dzięki za niusy, sprężynki to gdzieś miałem tylko muszę je znaleźć, głównie chodziło mi czy je macie i czy pomaga - lekko przesuwać wajchą ogrzewania.
A że remanent w garażu i wpadła mi na razie ta blaszka/lejek  (i jeszcze jakiś "haczyk")której nie zamontowałem/zapomniałem to się pytam gdzie/jak to zamontować, może wrzućcie jakieś foto, jest to potrzebne.
born 2
       Citroen
     loVe

Offline Roberto

• Uzależniony od 2CV
    • Robert
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Czerwiec 2016, 09:27:15 »
Piotr, Koledzy pokazuję i omawiam   :)   :

- oryginalna sprężynka wygląda tak jak na fotach

- sprężynka ma nierówne "uszy", czyli nie jest symetryczna

- uszy można założyć różnie, me jestem w stanie ocenić jak to naprawdę powinno być :(

- założenie byle jakiej sprężynki mija się z celem

- dorobiona sprężynka powinna mieć podobną ilość zwojówgrubość drutu i średnicę

zewnętrzną

- Herbi  , ta Twoja jest cud -malina , ale moim zdaniem nie działa

- oczywiście można coś dobrać ,ale z głową :D

- jeśli myślicie ,że nikt tej siły naciągu sprężyny  kilkadziesiąt lat temu nie policzył, to się mylicie ;)

Ten system  - pod warunkiem ,że się w niego nie ingeruje :) :) :)  - działa fantastycznie.Po ingerencji, czytaj remoncie, już nic nie będzie takie samo.
Ale to doskonale wiecie. ;)
Ale taka jest uroda naszych kaczek i dlatego je kochamy.  :P

Poza tym - przy fantastycznym dostępie do przeróżnych smarów- smarować , smarować , smarować!!!
Pozdrawiam ,
Roberto

(°\=/°)

Offline petercvw

• Uzależniony od 2CV
    • Piotr
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Czerwiec 2016, 09:33:45 »
Herbert teraz okulary na nos i zobaczyłem twoją blachę/nawiew.
born 2
       Citroen
     loVe

Offline Roberto

• Uzależniony od 2CV
    • Robert
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Czerwiec 2016, 10:39:38 »
Dzięki za niusy, sprężynki to gdzieś miałem tylko muszę je znaleźć, głównie chodziło mi czy je macie i czy pomaga - lekko przesuwać wajchą ogrzewania.
A że remanent w garażu i wpadła mi na razie ta blaszka/lejek  (i jeszcze jakiś "haczyk")której nie zamontowałem/zapomniałem to się pytam gdzie/jak to zamontować, może wrzućcie jakieś foto, jest to potrzebne.

Haczyk  jest do montażu trójkątów, po dwa na stronę ,plus oczywiście gumka na każdym, co by nie telepało się. ;)

Haczyk pewnie został z dawcy... ;)

Ten lejek - też taki skądś mam w garage - jest montowany w starszych wersjach/może w Specjalach?/ wewnątrz, nad deską przy zawiasach drzwi.

Po jednym na każdą stronę w przy słupku A. Są oczywiście lewe i prawe.

Ty Piotruś masz wersję De Luxe i masz  w tym miejscu plastikowe Abdeckung - i  ;)  / chyba masz?/, znacznie głębiej zakrywające prawy i lewy parawan od wewnątrz.

Pozdrawiam ,
Roberto

(°\=/°)

Offline herbi

• Uzależniony od 2CV
    • Herbert
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Czerwiec 2016, 13:26:43 »
Robert,sprężyny dobierałem na "oko' bo nie miałem porównania z oryginałem,ważne że linki chodza lekko z wyrazna róznica ze sprężynkami i bez.
Co do tej blachy, ja miałem ja zamontowana pod półka ta blacha zakrywał nawiewy.Wydawało mi sie,ze to oryginalne rozwiazanie kierujace częśc powietrza na nogi kierowcy.
Z tym nowym zastosowanie mnie zaciekawiłes ,musze przymierzyc czy pasuje zamiast tych plastikowych osłon zawiasów.

Offline petercvw

• Uzależniony od 2CV
    • Piotr
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Czerwiec 2016, 14:26:26 »
Jo jo mam plastikowe Robert ale ten lejek to jak to wyglada przy słupku, jak się montuje; ma to ktoś zamontowane. Ja jak Herbert myślałem, że to do nawiewu - całe życie się uczymy i...
born 2
       Citroen
     loVe

Offline White_Duck

• Uzależniony od 2CV
  • Reputacja: 35
  • :)
    • Tomek
    • Kumak.eu
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Czerwiec 2016, 14:30:06 »
Ten czarny, metalowy, pozginany element z trzema otworami, który chyba nazywacie lejkiem, to wypisz wymaluj tunel nawiewu na nogi kierowcy z wcześniejszego postu Herbiego, tylko tam wyżej jest pomalowany na czerwono.