Autor Wątek: Kontrola ładowania akumulatora  (Przeczytany 3585 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Noel

• Global Moderator
  • Uzależniony od 2CV
  • Reputacja: 15
  • (°\=/°)
Kontrola ładowania akumulatora
« dnia: 04 Styczeń 2015, 08:35:47 »
Wszyscy wiemy, jak ważne jest ładowanie akumulatora. Wiemy też jak nieprecyzyjne są wskaźniki ładowania w naszych kaczuszkach. Pomijam już fakt, że czasem, choć ładowanie jest, nie pokazują nic.  :) Jak każdy właściciel zabytkowego auta, obciążony dodatkowo nawykami z minionej epoki, mam to i owo w garażu. Nie jest to wprawdzie drugie auto w częściach, ale... Wśród zapasowych części jest licznik, na którym poprzedni właściciel wyskalował wskaźnik ładowania. Nie wygląda ładnie, nie zalecam nanoszenia oznaczeń na wskaźnikach. Niemniej jednak to skalowanie pozwala na ogólną orientację co do napięcia prądu ładowania. Warto mieć w pamięci tę skalę.
CECI N?EST PAS UNE VOITURE? C?EST UN MONSTRE DE VITESSE

Offline herbi

• Uzależniony od 2CV
  • Reputacja: 71
    • Herbert
Odp: Kontrola ładowania akumulatora
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Styczeń 2015, 09:57:11 »
Ten wskaznik w samochodzie jest mało precyzyjny,ale pozwala stwierdzic czy ładowanie w ogóle jest.Jeśli strzałka jest w okolicach połowy baiałego pola jest OK,
Można od czasu do czas zmierzyc napiecie ładowania miernikiem przy właczonym silniku i zapalonych Swiatłach, bo jezdzimy cały czas na właczontch Swiatłach,Jesli jednak ktos ma w swoim aucie gniazdo zapalniczki,a jest ono bardzo przydatne do podłaczenia np GPS-a albo ładowarki telefonu do mozna kupic taki niedrogi gadżet jak woltomierz wkładany do gniazda zapalniczki ,np taki
http://allegro.pl/tester-akumulatora-woltomierz-miernik-led-12v-24v-i4946650859.html

Offline Noel

• Global Moderator
  • Uzależniony od 2CV
  • (°\=/°)
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Styczeń 2015, 10:38:14 »
Ten wskaznik w samochodzie jest mało precyzyjny,ale pozwala stwierdzic czy ładowanie w ogóle jest.Jeśli strzałka jest w okolicach połowy baiałego pola jest OK,
Można od czasu do czas zmierzyc napiecie ładowania miernikiem przy właczonym silniku i zapalonych Swiatłach, bo jezdzimy cały czas na właczontch Swiatłach,Jesli jednak ktos ma w swoim aucie gniazdo zapalniczki,a jest ono bardzo przydatne do podłaczenia np GPS-a albo ładowarki telefonu do mozna kupic taki niedrogi gadżet jak woltomierz wkładany do gniazda zapalniczki ,np taki
http://allegro.pl/tester-akumulatora-woltomierz-miernik-led-12v-24v-i4946650859.html

Bezcenne uwagi.  :)

Offline raff

• Fanatyk 2CV
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Styczeń 2015, 14:49:48 »
Ja mam prosty test braku ładowania. Gdy stoję "na czerwonym", wcisnę hamulec, włączę kierunkowskaz i... zapomnę zgasić światłą mijania, to... silnik gaśnie :(  I niezbyt chętnie daje się za chwilę uruchomić, bo trzeba: wyłączyć kierunkowskazy, puścić hamulec, wyłączyć światła... i dopiero można spróbować. Jak stanę pod górkę (a w Lublinie to wcale nie rzadka historia), to później bywa trudno ;)  ale jakoś dajemy radę.
Kontrolę ładowania akumulatora - jeżdżąc kaczką - trzeba mieć w głowie :))

Offline ural

• Uzależniony od 2CV
  • Reputacja: 22
    • Paweł & Iza
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Styczeń 2015, 17:06:58 »
Rafale podkręć troszkę obroty, a najlepiej ustawić je na ciepłym silnkiku.
Lepiej mieć Parkinsona i trochę wylać, niż mieć Alzheimera i zapomnieć wypić.

Offline reu2cv

• Bywalec
  • **
  • Reputacja: 3
    • Reuven
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Styczeń 2015, 22:11:21 »

Zgadzam się 100%!

Ja zainstalowałem taki woltomierz http://www.dx.com/p/baiyuyi-byy-ec30-multifunction-car-clock-voltmeter-thermometer-black-1-x-ag13-198647, pokazuje też temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną. Sensor temperatury zewnętrznej jest blisko do silnika, i pokazuje (nie dokładnie, wiem) temperaturę w okolicach silnika. Raz już uratował mi silnik, kiedy po drodze do Elatu rozwalił mi się wentylator.

Reuven 

Offline herbi

• Uzależniony od 2CV
    • Herbert
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Styczeń 2015, 07:49:40 »

Ja zainstalowałem taki woltomierz http://www.dx.com/p/baiyuyi-byy-ec30-multifunction-car-clock-voltmeter-thermometer-black-1-x-ag13-198647, pokazuje też temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną. Sensor temperatury zewnętrznej jest blisko do silnika, i pokazuje (nie dokładnie, wiem) temperaturę w okolicach silnika. Raz już uratował mi silnik, kiedy po drodze do Elatu rozwalił mi się wentylator.

Reuven

Wskaznik temperatury,to dobra rzecz,może uchronic silnik przed przegrzaniem.Pytanie gdzie go umiescic,korpus silnika,moze miska olejowa.
W czasch PRL-u gdy maluch był najbardziej popularnym samochodem mozna było kupic do niego wskaznik temperaturya a czujnik był umieszczony w bagnecie i mierzył temperature oleju, Może w 2Cv zabudować jednak czujnik na misce olejowej,Nie bedzie on moze dokładnie pokazywał temperatury silnik ale pokaze na wzrost tej temperatury i to juz da nam sygnał ,ze cos sie dzieje niedobrego.

Offline Noel

• Global Moderator
  • Uzależniony od 2CV
  • (°\=/°)
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Styczeń 2015, 11:44:20 »
Ja szukam ładnego wskaźnika od motocykla. Powinien być okrągły i skromny.

Offline herbi

• Uzależniony od 2CV
    • Herbert
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Styczeń 2015, 13:24:37 »
Ja szukam ładnego wskaźnika od motocykla. Powinien być okrągły i skromny.
Wskaznika ładowania czy temperatury?

Offline Noel

• Global Moderator
  • Uzależniony od 2CV
  • (°\=/°)
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Styczeń 2015, 13:27:02 »
Temperatury.

Offline reu2cv

• Bywalec
  • **
  • Reputacja: 3
    • Reuven
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Styczeń 2015, 20:21:34 »

Wskaznik temperatury,to dobra rzecz,może uchronic silnik przed przegrzaniem.Pytanie gdzie go umiescic,korpus silnika,moze miska olejowa.
W czasch PRL-u gdy maluch był najbardziej popularnym samochodem mozna było kupic do niego wskaznik temperaturya a czujnik był umieszczony w bagnecie i mierzył temperature oleju, Może w 2Cv zabudować jednak czujnik na misce olejowej,Nie bedzie on moze dokładnie pokazywał temperatury silnik ale pokaze na wzrost tej temperatury i to juz da nam sygnał ,ze cos sie dzieje niedobrego.

Umieściłem sensor z lewej strony silnika, mierzy temperaturę powietrza.
Sensor może mierzyć do 70 stopni maks. nie chciałem go zniszczyć.

Reuven

Offline krejzo

• Fanatyk 2CV
  • Reputacja: 11
    • Tosiek
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Styczeń 2015, 12:04:01 »
Wydaje mi się, że niezłym pomysłem byłoby zastosowanie np takiego termometru. Ma zakres od -50 do +110 stopni. Można by go podpiąć na misce olejowej, lub na rurze dochodzącej do chłodnicy
http://allegro.pl/cyfrowy-termometr-sonda-wyswietlacz-lcd-ad40-i4950273898.html

Offline herbi

• Uzależniony od 2CV
    • Herbert
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Styczeń 2015, 14:40:50 »
Fajny miernik,teraz tylko pozostaje pytanie,gdzie zamontować czujnik.Temperatura max tego miernika czyli 110stC jest chyba troche za mała,silnik nagrzewa sie chyba do większej teperatury.W moim Golfie GT komputer pokazuje temperature oleju w trakcie normalnej jazdy w granicach 100-110 stC.
Silnik z 2CV chłodzony powietrzem osiaga wyższą temperature więc i olej bedzie miał temperaturę wyższą.
Może rurka chłodnicy oleju to dobre miejsce ale nie dolotowa do chłodnicy,a powrotna,albo spód miski olejowej.
Trzeba by tylko wtedy wziąść poprawkę na wskazania tego miernika.NP 70 czy 80st na misce olejowej odpowiadałaoby nap 110st temp. oleju.
Jak to skalobrować.
mam miernik uniwersalny z pomiarem temp do 199st.
Może rozgrzac silnik do temp oleju powiedzmy 100st i sprawdzic temp jaka pokazuje ten drugi termometr z czujnikiem np na misce.
Pytanie czy zmiany temperatur na jednym i drugim mierniku bede nastepowały liniowe?
Bo tak naprawde,to nas nie interesuje jaka temperaturę ma silnik,tylko teperatura przy której mozemy uszkodzic silnik.
Ktos wie jaka temp max może mieć silnik 2CV-ki ?

Offline krejzo

• Fanatyk 2CV
  • Reputacja: 11
    • Tosiek
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Luty 2015, 13:09:04 »
Czy jest możliwe podpięcie kontrolki ładowania w kaczce? Nie wiem, czy nasze alternatory są 6-cio, czy 9-ciodiodowe. W moim zauważyłem wolny wtyk oznaczony D+. Czy to właśnie jego można wykorzystać do podłączenia w/w kontrolki z zastosowaniem przekaźnika?